Defne MUTLUCAN

Hakkımda

1993’de Ankara’da dünyaya geldi. 3 yaşındayken ailesi ile birlikte Bodrum’a yerleşti. Eğitim hayatının neredeyse tamamını Bodrum’da tamamladı. Liseyi Marmara Koleji’nde bitirdi. Tüm bu süreç içerisinde Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı olan Zeynep Okçu Bale Okulu’nda 12 senelik klasik bale eğitimini tamamlayarak bale öğretmenliği yetkisini kazanmış oldu. 2011 senesinde liseden ve Zeynep Okçu Bale Okulu’ndan mezun olarak İstanbul’a yerleşti. Eğitimine İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuar’ında misafir öğrenci olarak devam etti ve bu süreçte Anadolu Üniversitesi Radyo ve Televizyon Bölümüne girdi. Klasik bale eğitimine devam ederken bir yandan çocuk tiyatrolarında görev almaya başladı. Yine aynı sene içerisinde 1.Kademe fitness eğitmenlik sertifikası aldı. 2012 senesinde Ankara Devlet Balesi’nde profesyonel olarak çalışmaya başladı. 3 sezon Ankara Devlet Balesi, 1 sezon ise Antalya Devlet Balesi’nde görev aldı. 2017 senesinde International Latin Dansları ile tanıştı ve eğitimini alıp yarışmalara katıldı. 2018/19 ve 2019/20 sezonunda İstanbul Üniversitesi Dans Kulübünde eğitim vererek festival şovlarını hazırladı.

Tüm eğitim hayatı boyunca, yurtiçi ve yurtdışı başarılar elde etti. Bunlardan bazıları;

New Prague Dance Festival Jüri Özel Ödülü- 2006
Dance World Cup Canada- Dünya 3.lüğü- 2008
New Prague Dance Festival- Özel Yetenek Ödülü-2009
Türkiye Salsa Gençler Şampiyonluğu – 2009/2010
2018/2019 iki sezon boyunca TDSF yarışmaları mevcut kategorisinde 1.lik, Türkiye sıralamasında 4. Ve 6.lık

Eğitim Hayatı Boyunca Çalıştığı Eğitmenler:
Zeynep Okçu, Binay Okurer, Margarita Slotina, Roberta Meschiari (Prag Devlet Konservatuarı), İstvan Nemeth- Natalie Böck (Almanya), Alex Wong (Miami City Ballet), Alexander Mushipin (Bolshoi), Delphine Moussin(Paris Opera ve Balesi), Haruyama Sawako(Japonya), Sergei-Natalie Tereshenko.

Yurtdışında klasik bale eğitimi programlarına katılarak sertifikalar aldı. Bunlardan bazıları;
WBC Orlando/AMERİKA, Passion de Ballet Kyoto/JAPONYA, Çin Uluslararası Dans Festivali Tianjin, Dance Centre No.1 Augsburg/ALMANYA(Klasik Bale Burs)


Devlet Opera ve Balesinde Dans Ettiği Eserler:
V.Murat, Notre Dame’ın Kamburu, Amazonlar, Zorba, Harem, Sevginin Bedeli, Kont Drakula, Coppelia, Hamlet, Töre, Dostlar Beni Hatırlasın, Uyuyan Güzel, Fındıkkıran, Carmen, Yarasa, Alibaba ve Kırk Haramiler, Karyağdı Hatun, Seslerle Anadolu, Bir Tenor Aranıyor, Çocuk Dünyası, Atilla, Arşın Mal Alan, Kanlı Nigar, Fantastik eserlerinde ve bir çok turnede görev aldı.

Tüm bu süreçte bir çok kurumda bale öğretmenliği yapmaya, sene sonu resitallerini hazırlamaya devam etti. Halen klasik bale, modern dans ve danssporu branşlarında eğitim vermeye devam etmekte ve aktif olarak TDSF(Ulusal) ve WDSF(Uluslararası) federasyonlarının yarışmalarında yarışmaktadır.

Hakkımda

Resimler